Posted on

Osobom na diecie bardzo często proponuje się żywność typu light. Wśród tych osób jest taka moda, aby po takie produkty sięgać. Z pewnością wynika to z nieświadomości i z braku wystarczającej wiedzy o tych produktach. Jeśli wśród tych osób jesteś i Ty – dziś możesz to zmienić!

Chodząc po markecie i oglądając półki z żywnością można napotkać wiele produktów typu light. Są to nie tylko jogurty, desery, napoje ale i nawet zdarza się, że i ciastka. Reklamowane są jako przyjazne produkty osobom, które są na diecie. Czy jednak, aby na pewno tak jest w praktyce?

Żywność typu light – to Cię zaskoczy!

Produkty typu light różnią się tym od wszystkich innych, że zawierają obniżoną o 30% zawartość energetyczną. Z tego powodu oznaczane są mianem „light” z angielskiego lekkie, lekkostrawne. Nikt jednak nie wspomina o tym co jeszcze może spotkać nas w ich składzie!

Aby zachować niskokaloryczną recepturę produktu producenci często dodają do takich produktów wiele sztucznych, chemicznych substancji. Są to syntetyczne słodziki, substancje zagęszczające czy inne wzmacniające smak. Tych jest naprawdę sporo, ale rzadko kto o nich się rozpisuje.

Żywność typu light

Większość produktów light zawiera w sobie po prostu sprytne, sztuczne zamienniki. To sprawia, że produkt zachowuje swój smak a osoby na diecie łatwiej kuszą się o jego zakup. Nie daj się nabrać i Ty! Zanim następnym razem sięgniesz po taki produkt przeczytaj jego etykietę i przeanalizuj skład. Często po zapoznaniu się z etykietą może okazać się, że nie jest to produkt do końca „fit”.

Piśmiennictwo:

  • W.Kudełka, D.Jachna „Charakterystyka żywności o obniżonej wartości energetycznej”; Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 2009.