Napoje energetyzujące a zdrowie. Czy warto je pić?

by:

Zdrowie

U niektórych osób zwłaszcza tych ciężko pracujących fizycznie napoje energetyzujące są na porządku dziennym. Po te trunki sięgają też sportowcy. Ale czy ich spożywanie jest wolne od skutków ubocznych?

Popularność napojów energetyzujących jest bardzo duża a to wszystko ze względu na łatwy dostęp do nich. Można je bez problemu kupić na stacjach paliw a także w marketach i sklepach spożywczych. W naszym kraju dostępnych jest ponad 50 różnych marek napoji energetycznych. To bardzo dużo!

Czym właściwie są napoje energetyzujące?

Napoje energetyczne to gazowane, bez alkoholowe napoje, które działają pobudzająco na organizm osoby, która je stosuje. Ich receptura bazuje na substancjach oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy. W ten sposób uzyskujemy efekt pobudzenia, zwiększonej koncentracji, wydolności a także lepszego samopoczucia.

Napoje energetyzujące

Kto może a kto nie powinien ich stosować?

Po napoje energetyczne powinny sięgać tylko i wyłącznie osoby dorosłe, pełnoletnie. Zwłaszcza Ci, którzy wykonują ciężką pracę fizyczną bądź umysłową, dużo ćwiczą lub dopiero chcą zmusić swój organizm do bardziej wydolnej pracy.

Tych napoi nie zaleca się stosować dzieciom, kobietom w ciąży a także matkom karmiącym. Na ich działanie powinny uważać także osoby mające na codzień problem z ciśnieniem tętniczym a także uczuleni na składniki tego produktu.

Wpływ napoi energetyzujących na zdrowie

Długotrwałe sięganie po napoje energetyczne nie pozostaje obojętne dla zdrowia. Osoby, które bardzo często sięgają po nie mogą zauważać u siebie następujące skutki uboczne:

  • kołatanie serca
  • nudności
  • nadpobudliwość psychoruchową
  • kłopoty ze snem
  • nadwagę
  • problemy z ośrodkowym układem nerwowym

Anna Karpińska

Anna – absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Od lat jej zainteresowaniem jest dietetyka, zdrowy styl życia oraz sport. Przebyła różne kursy i szkolenia. Posiada wiedzę interdyscyplinarną dodatkowo z psychologii, anatomii, biochemii i zdrowia intymnego.

Comments are closed.