Posted on

Okazuje się, że obecnie co piąty Polak kupuje leki oraz suplementy diety przez Internet. Niestety nie każdy sprzedawca działający online funkcjonuje zgodnie z prawem i tylko legalna apteka internetowa to gwarancja, że zakupi się produkt bezpieczny. Jak więc rozpoznać, czy apteka internetowa działa zgodnie z prawem i tym samym gwarantuje bezpieczeństwo zakupu?

Legalna apteka internetowa, czyli jak rozpoznać rzetelnego sprzedawcę

Polskie prawo precyzyjnie reguluje, które podmioty mogą sprzedawać leki online. W praktyce apteka internetowa może działać jedynie wtedy, jeśli równocześnie prowadzi działalności stacjonarną. Nie ma więc możliwości, aby prowadzić tylko legalną aptekę internetową, bez posiadania punktu stacjonarnego.

Szybki sposób na odchudzanie. Czytaj artykuł–>

Tego szukaj na stronie internetowej sprzedawcy

Wiemy już, jaki jest główny warunek, który trzeba spełnić, aby móc sprzedawać leki bez recepty online. Jak jednak potencjalny pacjent może ocenić, czy ma do czynienia z legalną i bezpieczną apteką online, jeśli nigdy wcześniej nie spotkał się z jej stacjonarną placówką?

Okazuje się, że istnieją na to skuteczne sposoby. Legalna apteka internetowa powinna identyfikować się logiem umieszczonym na stronie, które w roku 2014 wprowadziła Komisja Europejska. Co istotne, po kliknięciu logotypu pacjent ma być przekierowywany na stronę ze wpisem danej apteki internetowej zawartym w Rejestrze Aptek. Na takiej witrynie można zweryfikować dane podmiotu, w tym m.in. sprawdzić numery dopuszczeń do realizowania działalności. Jeśli informacje te będą widoczne, wówczas pacjent ma gwarancję, że jest to bezpieczna apteka online.

Czytaj o naturalnych spalaczach tłuszczu, niezbędnych podczas odchudzania –>

Uniknąć podróbek

Wiemy już, że to legalna apteka internetowa jest najlepszym miejscem do zakupu leków i suplementów diety. Niestety wciąż wiele osób szuka „atrakcyjnych ofert” i wybiera różnego rodzaju aukcje internetowe, niesprawdzone sklepy oraz fora. W takiej sytuacji trudno zadbać o swoje bezpieczeństwo bowiem tą drogą można nabyć nie tylko preparaty niedziałające, ale wręcz szkodliwe i w skrajnych przypadkach mogące spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, a nawet śmierć. Zdecydowanie więc nie warto ponosić takiego ryzyka i najlepiej skorzystać z oferty bezpiecznej apteki online lub punktu stacjonarnego, także działającego w sposób legalny.

Jak widać jedyną gwarancją na to, aby bezpiecznie kupować leki przez Internet, jest skorzystanie z oferty legalnych aptek internetowych, które zostały dopuszczone do prowadzenia takiej działalności. W przeciwnym razie można narazić się na zakup preparatów niewiadomego pochodzenia i tym samym szkodliwych.