Bolą Cię stawy? Sprawdź przyczyny! Dlaczego bolą mnie stawy?

by:

Zdrowie

Wiele osób narzeka na problem bolących stawów. Ból często atakuje w najmniej spodziewanym momencie i sprawia duży dyskomfort. Jeśli nie jest to ból o podłożu reumatycznym a tylko efekt urazów i zaniedbań to łatwiej jest się go pozbyć.

Ruchome połączenia między kośćmi to właśnie stawy. Ich budowa jest bardzo delikatna i podatna na urazy. Stawy mogą boleć wskutek przewlekłych chorób lub bardzo często też z racji nie odpowiedniego trybu życia. Szerszej objaśnione zostanie to w dalszej części tekstu.

Czemu bolą mnie stawy? 5 najczęstszych przyczyn bolących stawów!

Ból w stawach nie zawsze musi wiązać się z chorobą przewlekłą. Często są to przyczyny o których nawet nie ma się zielonego pojęcia. Warto na nie zwrócić uwagę, aby uchronić się od bólu stawów. Sprawdź co może być przyczyną tego, że bolą Cię stawy.

  1. NIE ODPOWIEDNIA DIETA – nadmiar tłuszczów trans, konserwantów, cukru i wszelkich sztucznych dodatków do żywności jest powodem bolących stawów. Wyeliminuj z diety te składniki a zyskasz na zdrowiu. Zauważysz poprawę nie tylko w funkcjonowaniu stawów, ale i wyglądzie swojej sylwetki.
  2. CODZIENNY STRES – to winowajca różnorakich chorób organizmu i bóli kości i stawów. Co prawda ciężko go całkowicie powstrzymać, ale warto popracować nad wyciszeniem i relaksem organizmu. Napięcie nerwowe wywołane stresem wywołuje sztywność mięśni co skutkuje też zmianą motoryki naszego ciała.
  3. NADWAGA – to oczywiste, nadbagaż kilogramów jest dużym obciążeniem dla układu kostnego i stawów. Jeśli należysz do osób otyłych i dziwisz się czemu bolą Cię stawy to najwyższy czas, żeby zmotywować się do odchudzania.
  4. NADMIAR SPORTU – choć jest wskazany to jednak należy zachować w nim umiar. Zbytnie obciążenie mięśni szybko odbije się na naszych stawach.
  5. WIEK – kolejny czynnik na który niestety nie mamy już wpływu. Przykrą konsekwencją procesu starzenia jest ból stawów. Aby go minimalizować wskazane są spacery i nordic walking.
Czemu bolą mnie stawy

Podsumowując ból stawów może być odpowiedzią na wiele sytuacji klinicznych. Najczęściej jednak jest to wynik złego trybu życia. Jeśli ten ból utrzymuje się już długo koniecznie odwiedź specjalistę.

Anna Karpińska

Anna – absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Od lat jej zainteresowaniem jest dietetyka, zdrowy styl życia oraz sport. Przebyła różne kursy i szkolenia. Posiada wiedzę interdyscyplinarną dodatkowo z psychologii, anatomii, biochemii i zdrowia intymnego.

Polecane artykuły przez czytelników:

pomoc dla bolących stawów

One Reply to “Bolą Cię stawy? Sprawdź przyczyny! Dlaczego bolą mnie stawy?”

  1. helena pisze:

    mnie często bolą stawy 🙁