Czy suchy szampon niszczy włosy?

by:

Zdrowie

Niezwykle praktyczny a zarazem nie do końca zdrowy dla włosów suchy szampon szybko zyskał na popularności. Dziś jest mnóstwo przeciwników jego używania a mniej zwolenników. Opisy wskazują, że wystarczy spryskać włosy a one odzyskują świeżość i puszystość. Rzadko kto wspomina o tym, że suchy szampon szkodzi włosom. Chcesz wiedzieć dlaczego?

Czy suchy szampon szkodzi włosom?

Odkąd na rynku pojawiły się suche szampony, szczególnie nastolatkowie zaczęli z nich nagminnie korzystać. Po systematycznym (codziennym) ich stosowaniu szybko przekonali się o tym jak suchy szampon potrafi zniszczyć włosy. Nikt nie wspomina o tym, że są one wskazane tylko do okazjonalnego stosowania. Długotrwałe korzystanie z suchych szamponów wysusza skórę głowy, niszczy strukturę włosa i sprawia, że zaczynają one wypadać. Należy mieć to na uwadze jeśli będziemy chcieć korzystać z niego do woli.

Przede wszystkim mycie włosów takim szamponem nie zastępuje tradycyjnego szamponu. Ten „suchy” zawiera mocne składniki, które są w stanie poprawić wygląd włosów szybko i na krótki czas. W żaden sposób nie myje włosów z zanieczyszczeń jak by mogła wskazywać na to nazwa. Tylko tradycyjny szampon jest w stanie pozbyć się brudu i tłuszczu ze skóry głowy.

Efekty uboczne stosowania suchego szamponu.

O tym jak suche szampony niszczą włosy można przekonać się czytając dostępne na forach internetowych opinie. Skutków ubocznych używania suchego szamponu jest bardzo wiele. Do największych z nich należą:

  • wypadanie włosów
  • przesuszenie skóry głowy
  • osłabienie cebulek włosowych
  • pojawienie się miejsc na głowie w których nie odrastają już włosy
  • stan zapalny skóry głowy

Czym można zastąpić suchy szampon?

Zamiast suchego szamponu jest kilka domowych sposobów na szybkie odświeżenie włosów. Doskonale spełniają one swoją rolę, nie pozostawiając przy tym żadnych efektów ubocznych. Jako zastępstwo dla suchego szamponu nadaje się:

Puder dla dzieci – składniki zawarte w pudrze dla dzieci doskonale absorbują wilgoć. Jego zastosowanie nie podrażnia skóry, pozostawia na włosach delikatny, przyjemny zapach.

Skrobia ziemniaczana – wszyscy mamy ją w kuchennej szafce. To zdecydowanie tańszy zamiennik a działający podobnie jak suchy szampon.

Puder bambusowy – to kolejny zamiennik suchego szamponu. Nie niszczy struktury włosa, doskonale je odświeża.

PODSUMOWANIE

Na pytanie czy suche szampony niszczą włosy jednoznacznie można odpowiedzieć, że tak. Szczególnie jeśli decydujemy się na bardzo częste ich użytkowanie.

Anna Karpińska

Anna – absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Od lat jej zainteresowaniem jest dietetyka, zdrowy styl życia oraz sport. Przebyła różne kursy i szkolenia. Posiada wiedzę interdyscyplinarną dodatkowo z psychologii, anatomii, biochemii i zdrowia intymnego.

zamiennik suchego szamponu

One Reply to “Czy suchy szampon niszczy włosy?”

  1. basia pisze:

    bardzo niszczą włosy takie szampony. wiem bo używałam. do czasu…