Czym jest comfort food? To dość złożone pytanie. Choć termin ten powstał w Ameryce w połowie lat 60., a obecnie popularny jest na całym świecie, jego wyjaśnienie musi uwzględniać pewne zjawiska z dziedziny zwanej psychologią żywienia.
Comfort food – co to takiego?
Nie od dziś wiadomo, że jedzenie ma wpływ na nasz nastrój. Pewnie wszyscy słyszeliśmy powiedzenie, że „Polak, gdy głodny, to zły” – jest to ślad tej samej relacji między nastrojem a – w tym przypadku – brakiem jedzenia. Można jednak tę relację odwrócić: pomyśleć o takim jedzeniu, które będzie wprawiało nas w dobry nastrój. Ale „dobry” można tu znów rozumieć na różny sposób. Niektóre dania będą dostarczały nam energii do działania, pozytywnie nastawiających witamin, będą lekkie i zdrowe, sprawią, że świetnie się po nich poczujemy. Inne dania natomiast wprawią nas w nastrój bardziej błogi, sprawią, że poczujemy się bezpiecznie, zrelaksujemy się. I to właśnie ta ostatnia grupa określana jest jako comford food. Czasem mówi się o nim jako o „pocieszającym jedzeniu” albo przekłada bardziej dosłownie jako „komfortowe jedzenie”.
Poznaj jak w szybki sposób spalić tkankę tłuszczową–>
Trudno jednoznacznie wskazać potrawy mieszczące się w kategorii comfort food, ponieważ dla każdego termin ten będzie konkretyzował się w nieco innych daniach. Bardzo często jest to jedzenie, które kojarzy nam się z bezpieczeństwem rodzinnego domu i beztroską wieku dziecięcego, ale tego typu skojarzenia możemy mieć z różnymi potrawami – w zależności od osoby i jej kulinarnych doświadczeń. Często jednak za comfort food uchodzą potrawy, które są wysokokaloryczne, zawierają dużo węglowodanów i są proste w przygotowaniu. W takim sensie do comfort food zaliczyć można nawet czekoladę, ale rzućmy okiem na dania trochę bardziej złożone.
Comfort food w tradycyjnej kuchni polskiej
Czytaj o naturalnych spalaczach tłuszczu, niezbędnych podczas odchudzania –>
Tradycyjne polskie potrawy mogą zaliczać się do comfort food, jeśli czujemy z nimi jakąś więź emocjonalną, to znaczy jeśli przywołują miłe wspomnienia i sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Żeby jednak spełniły swoją funkcję, muszą jeszcze być możliwe do szybkiego przygotowania, co nie zawsze jest możliwe, jeśli pomyślimy na przykład o bigosie. Ale takie pierogi już mogą stanowić comfort food. Co prawda przygotowanie pierogów jest pracochłonne, jednak możemy łatwo i szybko sięgnąć po gotowe pierogi – chłodzone lub mrożone – których przygotowanie zajmie nam tylko kilka minut. Mogą to być zarówno pierogi na słono, na przykład chłodzone pierogi ruskie, jak i na słodko – na przykład z truskawkami. Wszystko zależy od tego, które najbardziej i najlepiej nam się kojarzą z dzieciństwem.
Comfort food we współczesnej kuchni
Oczywiście we współczesnej kuchni też znajdziemy rozwiązania, które zalicza się do comfort food. Zwłaszcza w tym ujęciu, w którym zapewniamy sobie większą dawkę kalorii i węglowodanów, które zadowalają bardziej prymitywną część naszego mózgu (której ewolucja jeszcze nie przekazała, że zdobywanie pożywienia nie jest takim problemem, jak setki lat temu). W odpowiedzi na takie jedzenie nasze organizmy wytwarzają hormony sprawiające, że jest nam przyjemnie. Tu warto pomyśleć na przykład o frytkach albo gotowych daniach makaronowych, które możemy szybko odgrzać na patelni, takich jak kokardki ze szpinakiem w kremowym sosie albo rurki w sosie z wędzonym boczkiem.
Comfort food dla każdego może znaczyć coś innego, ale warto samemu przekonać się, jakie jedzenie poprawia nam nastrój i zapamiętać je, mając pod ręką na wszelki wypadek, kiedy akurat przytrafi nam się gorszy dzień.