Posted on
Ashwagandha występuje pod wieloma nazwami, takimi jak witania ospała, śpioszyn lekarski, indyjski żeńszeń oraz zimowa wiśnia. Wszystkie oznaczają tę samą roślinę. Jej nazwa pochodzi z języka łacińskiego – withania somnifera i jest połączeniem dwóch słów – ashwa, czyli koń oraz gandha, czyli zapach. Jest to roślina o specyficznym zapachu, która znajdowała zastosowanie już wiele lat temu w Ajurwedzie, a jej właściwości wykorzystywane są z powodzeniem do dnia dzisiejszego. Staje się coraz bardziej popularna ponieważ posiada mnóstwo właściwości wspomagających organizm w walce z niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, a bogactwo jej składu sprawia, że wykorzystywana jest każda jej część – od korzenia, przez liście i kwiaty, aż po jej owoce i ziarna. Należy również podkreślić, że specyfiki mające w swoim składzie indyjski żeńszeń nie uzależniają, dzięki czemu są doskonałą alternatywą dla medycyny tradycyjnej.

Skład chemiczny ashwagandhy

W skład chemiczny rośliny wykorzystywanej od stuleci w medycynie wchodzą liczne, bardzo cenne związki, takie jak witanolidy, alkaloidy, sitoinozydy, flawonoidy, fitosterole, kumaryny oraz związki z grupy glikowitanolidów, witanozydów i sitoinozydów.

Ashwagandha – działanie

Najogólniej, witania ospała pomaga organizmowi ludzkiemu w przystosowaniu się do warunków środowiskowych, które wywierają negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego też mówi się, że żeńszeń indyjski to adaptogen. Ashwagandha wpływa pozytywnie na układ nerwowy, dzięki czemu działa nie tylko antystresowo i uspokajająco, ale nawet przeciwlękowo. Dodatkowo trzeba podkreślić, że wpływa na zmniejszenie poziomu kortyzolu zwanego hormonem stresu, a także poprawia pamięć i koncentrację. Nie każdy wie, że indyjski żeńszeń pomaga również w walce z anemią.

Działanie prewencyjne

Witanolidy wchodzące w skład ashwagandhy, a występujące głównie w liściach i korzeniach krzewu, działają cytostatycznie. W praktyce oznacza to, że wspomagają organizm w walce z komórkami nowotworowymi. Zwalczają również bakterie oraz działają silnie odkażająco. Równocześnie mają działanie hipotensyjne. Preparaty z ashwagandhą bez wątpienia sprawdzą się jako profilaktyka nowotworów, szczególnie w przypadkach, w których jesteśmy obciążeni genetycznie tymi schorzeniami.

Nieoceniona pomoc dla osób uprawiający sport

Wiśnia zimowa sprawdzi się również jako suplementacja dla osób uprawiających sport, z uwagi na fakt, że zwiększa wydolność organizmu. Ashwaganhda nie tylko pozwala na zwiększenie siły oraz masy mięśni, ale również podnosi tolerancję organizmu na wysiłek fizyczny dzięki zwiększeniu pułapu tlenowego organizmu. Aby zauważyć efekty kluczowe jest jednak spożywanie preparatu zawierającego korzeń rośliny przez minimum osiem tygodni.

Wsparcie dla cukrzyków

Osoby, które zmagają się na co dzień z cukrzycą, w ashwagandhdzie znajdą nieocenionego zwolennika w walce z tą podstępną chorobą. Preparaty zawierające wiśnię zimową wykazują działanie skutecznie obniżające poziom cukru we krwi.

Poprawa libido

Warto wiedzieć, że roślina wpływa pozytywnie na libido oraz płodność, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dodatkowo w przypadku panów przyjmujących preparaty z ashwagandhą następuje znacząca poprawa jakości nasienia oraz podwyższenie poziomu testosteronu.

Sprawdź preparaty z ashwagandhą w Sklepie Życia.

Stosowanie ashwangandhy

Każdy preparat posiadający w swoim składzie indyjski żeńszeń powinien być zażywany zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak trzeba pamiętać, że najlepsze i zauważalne efekty możemy zauważyć po kilku tygodniach stosowania. Zazwyczaj czas ten wynosi 8 tygodni.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania preparatów z ashwagandhą?

Jedynymi przeciwwskazaniami są ciąża oraz karmienie piersią.

Skutki uboczne stosowania żeńszenia indyjskiego

Każdy preparat może wywołać skutki uboczne. W przypadku ashwagandhy występują rzadko i są to najczęściej nudności, wymioty, biegunka oraz bóle brzucha.